top of page

Eksperti: Kiberdrošības direktīvas ieviešana ir sarežģīts, bet ļoti nepieciešams process





Biedrības “Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija” (LATA) šī gada konference tika veltīta Eiropas kiberdrošības stratēģijai 2025 atvērto tehnoloģiju kontekstā. Pasākuma ietvaros dažādu jomu eksperti dalījās ar praktisku pieredzi un padomiem, kā stiprināt mūsu valsts kiberdrošību.

Šī gada konferencē īpašs fokuss tika veltīts atvērto tehnoloģiju drošībai un NIS2 direktīvas ietekmei uz dažādām nozarēm. NIS2 (angliski - Network and Information Security 2) direktīva ir Eiropas Savienības kiberdrošības regula, kas tika pieņemta 2022. gada 14. decembrī un stājās spēkā 2023. Gada

“Kiberdrošības stiprināšana Latvijas un Eiropas līmenī ir ļoti būtisks jautājums, ņemot vērā pašreizējo ģeopolitisko situāciju pasaulē, tādēļ ir apsveicami, ka visas savienības līmenī tiek domāts par kiberdrošības stiprināšanu. Tajā pašā laikā uzņēmumiem un iestādēm, uz kuriem tā attieksies, joprojām ir ļoti daudz neatbildētu jautājumu par to, kā šos noteikumus iedzīvināt praksē. Tieši tāpēc Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija šajā reizē uzņēmās līderību un konferences ietvaros piedāvāja vismaz daļu no atbildēm par NIS2 direktīvas praktisko pusi. Tajā pašā laikā mēs skaidri redzam, ka konferencē aktualizētie jautājumi un izaicinājumi ir tikai pirmais solis. Mums ir jāpabeidz daudzu Ministru kabineta noteikumu izstrāde un saskaņošana, kam sekos saspringts darbs pie jauno kiberdrošības procedūru ieviešanas,” uzsver Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas valdes priekšsēdētājs Rolands Strazdiņš.

Viens no atbildīgajiem par NIS2 direktīvas sekmīgu ieviešanu mūsu valstī ir Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs.

LVRTC nodrošina kiberdrošības risinājumus publiskās pārvaldes iestādēm. Uzņēmums ir ne vien uzkrājis plašu pieredzi, bet arī analizējis iestāžu un organizāciju vajadzības un izaicinājumus. "Straujā tehnoloģiju attīstība un iestāžu digitālā transformācija no iestādēm un organizācijām paģēr vēl nebijušu cilvēku un kompetenču resursus ne tikai attīstībai, bet arī drošības nodrošināšanai. Būtiskākie izaicinājumi saistīti gan ar atbilstoša finansējuma, gan kompetenta personāla nodrošināšanu, tāpēc līdztekus jaunajiem pienākumiem, ko paredz direktīva, nepieciešama arī skaidra un saprotama atbalsta sistēma un rīcības plāns iestādēm tās izpildīšanai. Paredzam, ka resursu koplietošana ir efektīvākais veids direktīvas mērķu sasniegšanai," uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.

Kiberdrošība neattiecas tikai uz valsts iestādēm un uzņēmumiem, kuri strādā aizsardzības nozarē. Patiesībā par to ikdienā ir jādomā ikvienam cilvēkam, kurš lieto virtuālo tīmekli un elektronisko pasta kastīti.

“Digitālajā laikmetā, kur ikdienas darbības — no banku pakalpojumiem līdz valsts e-pakalpojumiem — notiek tiešsaistē, kiberdrošība nav tikai tehnisks jautājums, bet būtiska mūsu personīgās un sabiedrības drošības sastāvdaļa. Tā nodrošina, ka mūsu dati paliek konfidenciāli, autentiski un pieejami tikai mums. Kiberdrošība ir kā drošības josta digitālajā pasaulē — tā pasargā mūs no neparedzētiem apdraudējumiem un ļauj droši izmantot tehnoloģiju sniegtās iespējas,” uzsver SIA “Allegro IT” vadītājs Putniņš.

Konferences partneri: VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, SIA ZZ Dats, SIA Emergn, SIA Allegro IT un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

 
 
 

Comments


Kontakti

Biedrība “Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija”

Reģ.nr. 40008123356

Adrese: Raiņa bulvāris 19-9, Rīga, LV-1586

Kontakti saziņai:

LATA biroja vadītāja Līga Kleina  

E: liga.kleina@lata.org.lv

T.: +371 29691406

  • LinkedIn - White Circle
  • facebook
  • instagram
  • Twitter - White Circle

©2023LATA!

bottom of page